Stomatologia zachowawcza

image


Stomatologia zachowawcza to najbardziej rozpowszechniona dziedzina stomatologii.
Zajmuje się diagnostyką i leczeniem próchnicy oraz profilaktyką.
Stomatologia zachowawcza to:

Nowoczesne materiały sprawiają, że wypełnienia wyglądają estetycznie, nawet w odcinku przednim. Stomatologia zachowawcza to również estetyka- zmiana koloru czy kształtu zęba w sposób mało inwazyjny.

Obecnie stomatologia zachowawcza nie wiąże się z bólem - dostępne znieczulenia pozwalają na całkowicie bezbolesne przeprowadzenie leczenia.

Regularne kontrole u dentysty, dokładna diagnostyka i profilaktyka pozwalają zapobiegać epizodom ostrego bólu zęba.

 

  • Leczenie zachowawcze zębów – kiedy zgłosić się do stomatologa?

    Zadaniem współczesnej stomatologii zachowawczej jest zapobieganie powstawaniu ubytków próchnicowych, ich wczesne wykrycie oraz podjęcie szybkiego mało inwazyjnego leczenia, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się próchnicy. Może to skutkować leczeniem kanałowym i w ostateczności utratą zęba.

    Do specjalisty z zakresu stomatologii zachowawczej należy się zgłaszać na przeglądy co sześć miesięcy – dentysta skontroluje stan zębów pacjenta w oparciu o badanie kliniczne i radiologiczne. Jeśli będzie taka potrzeba, wypełni ubytki o małym zakresie. Wczesne wykrywanie zmian próchnicowych sprawia, że leczenie zachowawcze zębów jest bezbolesne, szybkie i niekłopotliwe. Poza tym do stomatologa należy się również zgłosić, gdy tylko pacjent zauważy u siebie niepokojące objawy.

  • Jakie objawy powinny zaniepokoić?

    Wśród objawów sygnalizujących występowanie próchnicy znajdują się:

    • krótkotrwałe dolegliwości podczas spożywania słodkich, zimnych lub ciepłych pokarmów,
    • występowanie nadwrażliwości,
    • krótkotrwały ból podczas spożywanie pokarmów,
    • ukruszenie się zęba.
  • Leczenie zachowawcze zębów – jak przebiega?

    Leczenie zachowawcze ubytku zęba polega na mało inwazyjnym opracowaniu zmian próchnicowych z zachowaniem jak największej ilości własnych tkanek twardych zęba, a następnie – na odbudowaniu zęba przy użyciu materiałów wypełniających. Dzięki nowoczesnym metodom znieczulającym stomatologia zachowawcza jest obecnie bezbolesna. Szeroki wybór materiałów wypełniających sprawia, że dentysta może zachować estetykę uśmiechu i zapewnić pacjentowi trwałość wykonanego wypełnienia.