Prowadzenie ciąży

image

Główną oznaką jest spóźniający się okres po odbytym stosunku seksualnym bez zabezpieczenia. Zweryfikować to pozwalają również testy ciążowe dostępne w aptekach. To z reguły czas na wizytę w gabinecie ginekologicznym.

Zdarza się, że mimo starań pacjentka nie może zajść w ciążę. Nasz ginekolog, zbiera szczegółowy wywiad i przystępuje do leczenia przyczyny.

Kiedy potwierdzimy ciążę, zlecamy wszystkie niezbędne badania, czyli tzw. badania pierwszej wizyty, które rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. W ich skład wchodzą badania na przeciwciała, HIV, przewlekłe zapalenie wątroby czy toksoplazmozę. Na kolejnych wizytach wykonujemy morfologię i badanie ogólne moczu, mierzymy ciśnienie, warzymy pacjentkę, osłuchujemy tętno płodu.

W III trymestrze (30 tygodniu) ciąży wizyty są coraz częstsze – wtedy dziecko jest najbardziej narażone na wszelkie patologie. Sprawdzamy, czy pacjentce nie grozi przedwczesny poród, czy dziecko prawidłowo rośnie, czy jest dostateczna ilość płynu owodniowego – jest mnóstwo czynników, które musimy cały czas kontrolować.

Zdarza się również, że w trakcie ciąży pacjentki mają zaburzenia ciśnienia, czy cukrzyce – wtedy odsyłamy je do specjalistów, z którymi nasza ginekolog jest w stałym kontakcie.

Około 6 tygodni po porodzie pacjentka powinna zgłosić się do ginekologa ponownie na standardowe badania. Podczas tej wizyty sprawdzamy ogólny stan zdrowia pacjentki i robimy cytologię.