Leczenie kanałowe

image


Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe znane także pod określeniem leczenie endodontyczne to metoda stosowana w przypadku nieodwracalnych stanów zapalnych miazgi zęba. Często spotykamy się z poważnymi schorzeniami, w przypadku których konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, mimo braku oznak choroby na powierzchni zęba. Ząb wygląda jak zdrowy, jednak pod jego powierzchnią rozwija się stan zapalny. Zapalenie miazgi wiąże się z silnym bólem, który może nasilać się przy nacisku na ząb. Czasem ból może być tak dotkliwy i przeszywający, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Środki przeciwbólowe okazują się bezskuteczne.

Im szybciej zareagujemy, tym większe szanse na zachowanie zęba.

Leczenie kanałowe polega na dokładnym oczyszczeniu systemu kanałowego z zainfekowanej miazgi i toksyn bakteryjnych. Używamy w tym celu narzędzi, a przede wszystkim irygacji. To dlatego tyle strzykawek z płynem przechodzi przez ręce endodonty ????. Leczenie zawsze odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia komfort pacjenta.

Ważnym elementem jest również koferdam. To guma, która odizolowuje ząb od jamy ustnej. Dzięki temu pacjent nie zaaspiruje narzędzi czy płynów, a w komorze zęba jest czysto i nie przedostają się tam bakterie z jamy ustnej. 

W naszej klinice przeprowadzamy leczenie kanałowe w powiększeniu.

Mikroskop to doskonałe narzędzie wspomagające wiedzę i umiejętności operatora.

Endodonta wykonujący leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu może perfekcyjnie oczyścić trudno dostępne miejsca. Dzięki mikroskopowi widzi dokładnie każdy szczegół, dzięki czemu może jak najlepiej przeprowadzić leczenie. Powiększenie umożliwia odnalezienie oraz opracowanie nawet trudnych, wąskich i zakrzywionych kanałów.

Lekarz dokładnie widzi, czy w kanałach jest już wystarczająco czysto i sucho, by mieć pewność, że usunęliśmy wszystkie bakterie.

 

  • JAK WYKONUJE SIĘ LECZENIE KANAŁOWE?

    Po dokładnym badaniu wewnątrz ustnym oraz rentgenodiagnostyce kwalifikujemy zęba do leczenia endodontycznego. Pacjentowi założony zostaje koferdam ( specjalna guma chroniąca przed dostaniem się płynów i małych narzędzi używanych przez endodontę do przełyku i tchawicy). Następnie przystępuje się do usunięcia zainfekowanych tkanek. Oczyszcza się wnętrze zęba, osusza i odpowiednimi materiałami wypełnia się kanały zęba.

  • CZY LECZENIE ENDODONTYCZNE BOLI?

    Wśród pacjentów panuje przekonanie, że leczenie kanałowe jest zabiegiem bolesnym i długotrwałym. Aktualnie jesteśmy w stanie przeprowadzić wszystkie zabiegi stomatologiczne bezboleśnie, wykorzystując zaawansowane urządzenia i stosując znieczulenie miejscowe. Standardem jest przeprowadzenie procedur leczenia kanałowego w znieczuleniu, gdyż tylko wtedy jesteśmy w stanie prawidłowo opracować i szczelnie wypełnić kanał korzeniowy. Zabieg ten w dzisiejszych czasach jest bardzo komfortowy, a pacjenci zwykle podczas jego trwania ucinają sobie drzemkę.

  • JAK DŁUGO TRWA LECZENIE KANAŁOWE?

    Optymalnym rozwiązaniem jest jednoseansowe leczenie kanałowe. Możliwe jest to dzięki doświadczeniu lekarza, posiadaniu mikroskopu zabiegowego oraz odpowiedniego instrumentarium endodontycznego. Oczywiście mogą wystąpić przeszkody, które uniemożliwiają zakończenie leczenia na tej samej wizycie np. ograniczenia czasowe pacjenta lub lekarza, wytrzymałość pacjenta z otwartymi ustami przez długi czas, wysoki stopień skomplikowania systemu korzeniowego czy sytuacja kliniczna u danego pacjenta. Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe daje możliwość regeneracji tkanki kostnej otaczającej ząb, która trwa około 6 miesięcy. Po tym okresie wskazane jest wykonanie badania RTG.