Chirurgia stomatologiczna

image


Chirurgia stomatologiczna

 

Jest to dziedzina stomatologii, która w największym stopniu kojarzona jest z bólem i nieprzyjemnym doświadczeniem. Jednak współcześnie dostęp do środków znieczulania miejscowego oraz leków przeciwbólowych pozwala na leczenie w pełni bezbolesne i z zapewnieniem pacjentowi pełnego komfortu.

Wbrew pozorom chirurgia stomatologiczna nie ogranicza się tylko do ekstrakcji zębów. W obrębie tej specjalności przeprowadzane są zabiegi m.in.:

Ekstrakcja zębów stałych

Decyzja o konieczności ekstrakcji zawsze poprzedzona jest analizą możliwości leczenia danego zęba – zachowawczego/endodontycznego/protetycznego. Lekarz dentysta po zebraniu wywiadu, dokładnym badaniu pacjenta oraz ocenie badań dodatkowych – m. in. zdjęcia rtg, ocenia, czy możliwe jest zastosowanie jednej z metod leczenia. Jeśli nie - wskazane jest usunięcie.

Najczęstszymi wskazaniami do ekstrakcji zębów stałych są:

- znaczne zniszczenie tkanek zęba, z brakiem możliwości odbudowy protetycznej

- zmiany zapalne w kości w okolicy wierzchołków korzeni zębów

Część zębów z nieodwracalnym zapaleniem miazgi nie kwalifikuje się do leczenia endodontycznego (kanałowego). Wynikać to może z niedrożności kanałów lub z niedostatecznej ilości tkanek zęba do jego odbudowy po leczeniu endodontycznym. Takie zęby powinny zostać usunięte.

- zaawansowana choroba przyzębia

W wyniku zaawansowanych stanów chorobowych dziąseł i przyzębia dochodzi do utraty podparcia kostnego zęba. Pociąga to za sobą rozchwianie zębów oraz nawracające stany zapalne, będące wskazaniami do ekstrakcji.

- ekstrakcje z przyczyn ortodontycznych.

 

 

Chirurgiczne usunięcie zęba

Stanowi duży procent wykonywanych zabiegów. Najczęściej dotyczy zatrzymanych zębów ósmych. Wskazaniami do wykonania tego zabiegu są też korzenie zębów pozostawione w kości oraz wszystkie sytuacje, w których nie można usunąć zęba w mniej inwazyjny sposób.

Usuwanie zębów mądrości

Zęby ósme, inaczej nazywane zębami mądrości, bywają powodem wielu nieprzyjemnych dolegliwości u pacjentów. Wszystko dlatego, że mają niewystarczającą ilość miejsca, by odpowiednio się rozwinąć. W sytuacji, gdy zęby takie są całkowicie wykształcone, ale pozostają w kości, nie wyrzynając się ponad powierzchnie dziąsła, mówimy o zębach zatrzymanych. Tego rodzaju sytuacja może być źródłem dolegliwości bólowych oraz powodować stłoczenie pozostałych zębów w łuku. W momencie wyrzynania się często dochodzi do stanów zapalnych dziąsła tej okolicy. Ponadto, utrudniony dostęp do zachowania codziennej higieny zębów ósmych sprzyja powstawaniu i rozwojowi próchnicy. Wszystkie te sytuacje mogą być wskazaniami do ekstrakcji.

 

 

  • Czy ekstrakcja zęba jest bolesna?

    Nie jest, ponieważ każdy zabieg chirurgiczny wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Odczuwalne są jedynie: dotyk, ucisk, rozpieranie – odczucie bólu jest całkowicie zniesione.

  • W jaki sposób mogę przygotować się do zabiegu?

    Ważne jest to, aby zabieg nie odbywał się na czczo – należy spożyć posiłek, ponieważ do momentu ustąpienia znieczulenia (ok. 2 godziny) nie powinno się jeść ani pić.

    Istotna jest również higiena jamy ustnej. Na wizycie należy poinformować lekarza o chorobach przewlekłych, alergiach oraz przyjmowanych lekach.

  • W jaki sposób postępować po ekstrakcji?

    Zalecenia pozabiegowe są następujące:


    • dieta miękka
    • chłodne okłady
    • właściwa higiena jamy ustnej, unikanie intensywnego płukania 
    • powstrzymanie się od palenia papierosów minimum jedną dobę od zabiegu
    • odpoczynek, brak wysiłku fizycznego w pierwszych dniach od ekstrakcji.