Jak wygląda prowadzenie ciąży? Jak ją rozpoznać?

Główną oznaką jest spóźniający się okres po odbytym stosunku seksualnym bez zabezpieczenia. Zweryfikować to pozwalają również testy ciążowe dostępne w aptekach. To z reguły czas na wizytę w gabinecie ginekologicznym.

Zdarza się, że mimo starań pacjentka nie może zajść w ciążę. Wtedy Agata Kołodziejczyk-Melon, nasz ginekolog, zbiera szczegółowy wywiad i przystępuje do leczenia przyczyny.

“W ubiegłym roku przyszła do mnie pacjentka, 37 lat, która nie mogła zajść w ciążę. Zrobiliśmy badania. Okazało się, że miała torbiel na jajniku. Wyleczyliśmy to i po dwóch miesiącach przyszła do mnie ponownie, tym razem z dobrą wiadomością - teraz prowadzę jej ciążę!” - tłumaczy Agata Kołodziejczyk-Melon.

Kiedy potwierdzimy ciążę, zlecamy wszystkie niezbędne badania, czyli tzw. badania pierwszej wizyty, które rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. W ich skład wchodzą badania na przeciwciała, HIV, przewlekłe zapalenie wątroby czy toksoplazmozę. Na kolejnych wizytach wykonujemy morfologię i badanie ogólne moczu, mierzymy ciśnienie, warzymy pacjentkę, osłuchujemy tętno płodu.

W III trymestrze (30 tygodniu) ciąży wizyty są coraz częstsze – wtedy dziecko jest najbardziej narażone na wszelkie patologie. Sprawdzamy, czy pacjentce nie grozi przedwczesny poród, czy dziecko prawidłowo rośnie, czy jest dostateczna ilość płynu owodniowego – jest mnóstwo czynników, które musimy cały czas kontrolować.

Zdarza się również, że w trakcie ciąży pacjentki mają zaburzenia ciśnienia, czy cukrzyce – wtedy odsyłamy je do specjalistów, z którymi nasza ginekolog jest w stałym kontakcie.

Około 6 tygodni po porodzie pacjentka powinna zgłosić się do ginekologa ponownie na standardowe badania. Podczas tej wizyty sprawdzamy ogólny stan zdrowia pacjentki i robimy cytologię.

Kocham swoją pracę. To niesamowita przyjemność i zaszczyt móc być przy narodzinach nowego człowieka. Za każdym razem, kiedy prowadzę ciążę, czy finalnie odbieram poród przeżywam tę chwilę na nowo, ale równie intensywnie. To najważniejszy moment dla każdego rodzica, dla lekarza również. – mówi ginekolog Agata Kołodziejczyk-Melon.

Masz więcej pytań? Szukasz swojego lekarza, któremu możesz zaufać? Melon Clinic to dobry wybór. Zadzwoń do nas i umów się na pierwszą wizytę.